След смъртта на Стив Джобс Apple се изправи пред сериозен проблем – липсата на революционни идеи, благодарение на които компанията стана това, което е днес. Под управлението на Тим Кук бяха пуснати iPad mini и Pro, но и двата продукта са продължение на разработки, направени по времето на Джобс. Apple Watch не произведе промяната при смарт часовниците, както направи iPhone при смартфоните. Всъщност, визията на Кук за този тип устройства не се различава коренно от философията на останалите технологични марки, които също предлагат подобни интелигентни аксесоари.
Вижте още: Да купиш частица от Уорхол с криптовалута
Последните iPhone телефони са на ненужно високи цени и се налагат актуализации заради проблеми със софтуера. Новите Macbook лаптопи пък са далеч от революционни.
Липсата на нови и напредничави идеи убива Apple,
твърдят анализаторите* и допълват, че под управлението на Тим Кук компанията е по-малко иновативна, по-малко изобретателна и съответно – по-безинтересна.
Акционерите също не са особено доволни от този развой. От началото на тази година акциите на Apple са паднали със 7% на фона на Facebook, Amazon, Netflix и Google, които отчитат ръст съответно с 3%, 9%, 33% и 5%.
В Tesla ситуацията също не е розова. Илън Мъск вложи целия си интелект, творчество, както и почти целия си личен финансов ресурс, за да направи революция в три мощни индустрии – енергийната, автомобилната и космическата, а
целта му беше да спаси човечеството.
Буквално. Броят на последователите му расте, но организационните проблеми в империята му не спират. Това, за жалост, влияе непосредствено върху ефективността и не го поставя сред примерите за добър мениджмънт. Поредното доказателство за това са новите съкращения в Tesla. По информация на Wall Street Journal персоналът ще бъде намален със 7%, като уволненията ще обхванат всички отдели на компанията – от логистиката, през продажбите, до дистрибуцията.
В обръщение до служителите си Илън Мъск пише, че има компании, които биха могли да им предложат по-добър баланс между работата и живота, защото са по-големи или пък оперират в индустрии, където стремежът към печалба не е на живот и смърт.
Ако главният изпълнителен директор може да си позволи подобна проява на емоция, това би могло да се разглежда като
знак, че в Tesla се случва нещо.
И това нещо може да бъде обяснено като разликата между прогнозите и реалността. Към август 2018 г. Илън Мъск все още търсеше финансиране за Tesla и прогнозираше печелившо трето и четвърто тримесечие на финансовата година, но всъщност отливът на висши мениджърски кадри в компанията не спира от 2016 г. насам. В Apple нямат този проблем, което говори за стабилно управление и силна корпоративна култура, но пък им липсва поглед в бъдещето.
Това води анализаторите до логичния извод, че Apple и Tesla трябва да се слеят.
Илън Мъск Тим Кук
Едната компания има пари, другата – идеи.
Apple има финансов ресурс, но след смъртта на Стив Джобс подчертано страда от дефицит на иновативни идеи. Тим Кук би могъл да използва въображението и творческия размах на Мъск, а Мъск – милиардите на Apple, за да реализира дългосрочните си идеи и да излезе от капана на съвременната бизнес среда, фокусирана върху приходите на тримесечна база. Защото, както се оказва, визионерството не е гаранция за добро управление. Мъск може да задава тенденции и да поставя технологичния пазар пред нови предизвикателства, а Кук може да ръководи компанията, като вдъхва доверие на пазарите със стабилното си лидерство. Поне на този етап това изглежда като единственото стабилно и дългосрочно решение.
*Автор на анализа е Джонатан Хо, luxuo.com