Hygge е философия, идея, усещане и като цяло всичко друго, но не и модна тенденция. Как тогава превеждаме тази датска концепция на езика на модата? За да се справим с такава задача, най-първо трябва да сменим гледната си точка към модата и стила като цяло – от нещо, което следваме, към нещо, което ни следва. От правила към отношение към нас самите.
Dior spring-summer 2020
Така hygge ще означава за всекиго нещо различно, защото е преди всичко начин на живеене – сборът от онези жестове, малки ежедневни удоволствия и предмети, които ни носят хармония със себе си и света около нас. Затова можем да преведем hygge като комфорт, топлина, грижа, но също и като минимализъм, текстури, естествени материали. И още – като мека вълна, ръчно багрена коприна, като устойчива мода, като „по-малкото е повече“.
Нашето hygge може и да не е вашето и вероятно на света има толкова видове hygge, колкото и хора. Има обаче дрехи и аксесоари, които са точно това – грижа за себе си, топлина, простота и завършеност. Ето няколко идеи как да направим и живота си, и гардероба си малко по-hygge.
Природни багрила и екопринт
Ръчно багреният текстил и натуралните пигменти винаги носят усещането за нещо по-специално, което някак не може да бъде съвсем повторено, за друго време и съвсем различно отношение към дрехата.
Dior spring-summer 2020
Естественото индиго и другите природни багрила осезаемо се завръщат в гардеробите ни през последните години, а екопринтовете с истински цветя, листа и папрати са все по-честа гледка както в интериорите ни, така и върху дрехите, които носим.
Dior spring-summer 2020
Dior spring-summer 2020
Украшенията на природата са съвършено украшение и за нас. Екопринтът пък е чудесна интерпретация на hygge естетиката, но и тенденция, налагана от големите модни къщи. Особено внимание му обръщат от Dior в колекцията за пролет-лято 2020. Ако обаче също като нас не можете да чакате до пролетта и вярвате, че да си го направиш сам е половината от удоволствието, екопринтът е чудесна тема и за импровизиран уъркшоп с приятели в комфорта на собствения ви дом.
Шалът
Големият шал, почти одеяло, може да е емблема на hygge философията и освен всичко е чудесен подарък, който да направим за близък, а защо не и за себе си. На такова мнение, естествено, са и големите модни къщи, а бърз поглед към ревютата за есен-зима само затвърждава впечатлението, че шаловете са все по-големи и все по-задължителни за студените месеци – в името на топлината и комфорта точно толкова, колкото и в името на
красотата.
Holzweiler Copenhagen
Правила и тенденции няма. И все пак – нека е мек и нежен при допир до кожата. Изберете цветове, които подхождат на възможно най-много от връхните ви дрехи. Тези, които показваме, са от независимата норвежка марка Holzweiler.
Holzweiler Copenhagen
Базираната в Осло дизайнерска група залага на колаборации с различни скандинавски артисти, както и на екологично и устойчиво производство.
Неблагородните бижута
Едно от правилата на hygge, с което сме напълно съгласни, е „без грим“. Чистата и свободно дишаща кожа по подразбиране е идеалният аксесоар за излежаване на дивана. Не е необходимо обаче да се отказвате от бижутата – в крайна сметка много често тях ги носим заради самите себе си.
Когато говорим за hygge, диамантите, рубините и благородните метали трудно се вместват в уравнението. Философията на простото и хармонично живеене предполага и подобни украшения – съвременна авторска бижутерия от неблагородни материали, която показва специално отношение и е топла при допира си с кожата.
Tanel Veenre
Такива са творенията на естонския бижутер Tanel Veenre, които можем да срещнем в избрани галерии из цяла Европа. Неговите бижута са вдъхновени от органичните форми и природата, морския свят, цветовете, плодовете. Използва материали като дърво, полускъпоценни камъни, космически прах, планински кристал, отливки от истински морски кончета и раковини.
Луксозната вълна
Мохер, ангора, мерино, кашмир – магическите думички, с които най-лесно материализираме усещането за топлина и мекота през студените месеци. И понеже hygge е скандинавска концепция, вълната във всевъзможните проявления съвсем закономерно е първият материал, който идва наум.
Katharine Hamnett
Базираната в Лондон Katharine Hamnett следва принципите на устойчивата мода и цялата философия за производството и носенето на дрехи е повлияна от будизма и неговите принципи за правилно живеене. А това означава етичен бизнес с грижа и за хората, и за природата, естествени материали и щадящ процес на работа.
Katharine Hamnett
Всички дрехи на Katharine Hamnett London се шият във Венето, Италия, по традиционни технологии и в район, известен в миналото с производството на коприна. За студените месеци модната къща предлага пуловери от алпака и палта от мохер в нежни пастелни нюанси в пълно съзвучие с идеята ни за hygge.
Ръчно плетиво
Едва ли има нещо по-hygge от ръчно плетения вълнен пуловер, в който да потънеш на топло пред камината. Всъщност има – съвсем автентично скандинавският пуловер, изплетен от ръцете на някоя истинска майсторка плетачка на Фарьорските острови. Точно такива пуловери ни предлагат от Gudrun&Gudrun – малка модна къща, специализираща в ръчно плетиво.
Gudrun-Gudrun
Освен да създават много красиви уникални дрехи, тяхна мисия е и да съхранят автентичния занаят и да осигурят работа на жените от Фарьорските острови, а отскоро – и на плетачки в Йордания и Перу, като част от международен социален проект.
Gudrun-Gudrun
Според създателките си – двете съименнички Гудрун – марката отговаря на потребностите на много хора, които търсят едновременно устойчива, екологична и ангажирана мода, но и красиви и удобни дрехи за всеки ден.
Gudrun-Gudrun
А какъв е нашият hygge съвет при купуването на пуловер? Винаги избирайте един размер по-голям от вашия номер за истински релаксиран оувърсайз силует.
Тениска по мярка
Тениската, оказва се, може да бъде и задача с повишена трудност. На пръв поглед e най-обикновената ни ежедневна дреха – всички притежаваме десетки и ги носим непрекъснато. Колко от тениските ни обаче действително ни пасват и като размер, и като материал, и като ниво на комфорт?
Son of a Tailor
Съвсем не сме единствените, които си задават такива въпроси. От Son of a Tailor пък имат правилен отговор, защото създават уникални тениски по поръчка и по размер на клиента, така че да бъдем сигурни, че това иначе банално облекло е ушито точно по мярка и точно за нас. Последното е отбелязано и на етикета, който освен нашето име ни показва и името на шивачката, от чиито ръце е излязла тениската.
Son of a Tailor
Това не е всичко – Son of a Tailor използват органичен памук и следват политика за ограничаване на отпадъците от производството, дрехите се шият само в Европа, а създателите на марката гарантират, че всички шивачки са справедливо заплатени. С няколко думи – всички са доволни, а ние имаме идеалната тениска за всякакъв повод, място или ситуация.
Коприна
Няма как да мислим за комфорта, уюта, лежерното и хармонично живеене, без рано или късно да стигнем до естествената коприна. Роби, халати, пижами, кимоно... Ако домът ни е съвсем според клишето нашата собствена крепост, коприната е материалът, който наистина да ни накара да се почувстваме царски.
Boon, Gold Pineapple
Кимоната, които показваме, са дело на турската дизайнерка Beliz Mısırlı. Белиз е учила мода в Милано и Париж, а след няколко години в различни големи европейски модни къщи се завръща в родината си.
Boon, Gold Pineapple
Първата самостоятелна колекция Boon е вдъхновена от старите ботанически рисунки, от носталгията по едновремешен Истанбул и китайските сервизи, които красят витрините в домовете на нейните баби.
Сашико
Сашико е стара японска техника на бродиране, съшиване и кърпене, произлязла от някогашната необходимост на хората да удължат живота на старите си и скъсани дрехи. В съвремието ни обаче сашико е много повече естетика, отколкото необходимост. Видимите шевове и кръпки показват специално отношение, индивидуализъм и оригиналност.
Sashiko mending with Jessica Marquez
Така сашико намира място не само в традиционното кимоно, но и в съвременния деним и ежедневната мода. То е чудесен вариант да вдъхнете нов живот на любимите си изтрити джинси или дънково яке и да ги превърнете в дрехи, каквито никой друг няма. Намира идеално приложение и в аксесоарите за дома. Кой каза, че нямаме нужда от ново хоби?
Вижте още:
7 бели ризи в памет на Карл Лагерфелд
Бизнес чанта, куфарче или раница – кой вариант е подходящ за вас и вашия бизнес?