В „нормалния“ свят хората сменят бижутата си – губят ги, чупят ги, подаряват ги. В британското кралско семейство бижутата са тези, които винаги остават. Те са тези, които сменят собствениците си.
В съкровищницата на Бъкингамския дворец има накити, които се предават от векове. Те се разделят на три категории.
В първата попадат такива, които са повече произведение на изкуството, отколкото бижута, които да бъдат носени по различни поводи.
Във втората са тези, които се изваждат при различни официални церемонии – коронации, сватби и т.н.
В третата са личните бижута на кралицата – от обeците, които носи всеки ден, до тиарите и украшенията, които е наследила от майка си и баба си. Първите две групи се наследяват от суверена по право, в мига, в която се възкачи на престола. Последните са лични и кралицата сама решава как да разполага с тях и на кого да ги предаде. Във всички случаи обаче се следва правилото те да не напускат кралското семейство.
Тиарата „Възлите на любовта“ на кралица Мери
Кралица Мери, бабата на настоящата кралица Елизабет II, получава тиарата през 1913 г. Тя е създадена от придворните бижутери по подобие на предишно бижу, принадлежало на нейната баба, принцеса Августа от Хесен. След смъртта на кралицата преминава в ръцете на нейната внучка. През 1981 г. кралица Елизабет II я подарява на принцеса Даяна като сватбен подарък, но след разрива на брака й с Чарлс и трагичната й кончина тиарата не е носена на публично събитие дълго време. През 2015 г. херцогинята на Кеймбридж Катрин се появи с нея на прием в Бъкингамския дворец и оттогава е един от любимите й накити.
Photo credit to orderofsplendor.blogspot.com
Photo credit to @THEWORDSOFDIANA
Диамантеният чокър на кралица Мери
Диамантените чоукъри са сред любимите бижута на кралица Мери. След нейната смърт никой не слага този в продължение на повече от 20 години – до 1975 г., когато кралицата-майка позира с него за портрета по повод 75-ия й рожден ден. След това изглежда е преработен на гривна, която през последните години често е на ръката на херцогиня Катрин.
Photo credit to hrhduchesskate.blogspot.co.uk
Photo credit to hrhduchesskate.blogspot.co.uk
Перленият чоукър
Колието от четири реда перли е направено специално за кралица Елизабет II от Garrard. Дизайнът позволява да се добави и пети ред, в случай че Нейно величество пожелае. Смята се, че бисерите са й подарени от японското правителство. Чоукърът е носен от принцеса Даяна, а сега краси шията на херцогинята на Кеймбридж.
Photo credit to queensjewelvault.blogspot.com
Photo credit to queensjewelvault.blogspot.com
Брошката на принц Албърт
Кралица Виктория получава тази брошка от сапфир и диаманти от своя бъдещ съпруг принц Албърт ден преди тяхната сватба и украсява с нея булчинската си рокля. По нейно изрично желание брошката е обявена за наследствено бижу на Короната, която означава, че тя трябва да се носи от бъдещите кралици. До този момент е принадлежала на четири кралици и съпруги на крале – кралица Александра, кралица Мери, кралица Елизабет и кралица Елизабет II.
Photo credit to royalexhibitions.co.uk
Photo credit to orderofsplendor.blogspot.com
Photo credit to orderofsplendor.blogspot.com
Годежният пръстен на принцеса Даяна
Принц Чарлс предлага брак на Даяна с този пръстен и дори след развода им тя продължава да го носи. През 2010 г. принц Уилям предложи брак с него на Кейт Мидълтън. Въпреки неговото великолепие, той предизвиква малък скандал, тъй като не е направен по поръчка, а е избран от каталога на Garrard. Въпреки че цената му – 60 000 долара, предполага, че няма да са радва на масова популярност, кралското семейство е разочаровано от решението на Чарлс.
Photo credit to celebrityinsider.org
UK Express
Photo credit to celebrityinsider.org
UK Express
- 1
- 2