Още от SIHH 2019:
A. Lange & Sohne, Audemars Piguet и Baume & Mercier
Bovet, Cartier, Greubel Forsey
Hermès: До Луната и обратно
Hermès представи часовник с уникална визия на Луната , който едновременно показва нейните фази в двете полукълба – Северно и Южно. Два подвижни „кръга“ с часовете и минутите гравитират по искрящия циферблат, разкривайки седефените луни, с помощта на разработен от манифактурата на Hermès механизъм.
Arceau L’heure de la lune е часовник, предлагащ оригинална интерпретация на часовникарската експертиза на къщата. Конят е символ на корените на Hermès и тук той намира своето място като елегантен Пегас, галопиращ из света на мечтите на 12 часа. На 6 часа пък е разположена втората луна с реалистично пресъздаване на повърхността й. Моделът е произведен в 2 варианта с по 100 лимитирани бройки от всеки.
Свързан с лунната тематика е и новият Arceau Awooooo! – часовник, чийто циферблат пресъздава миниатюрна картина със сребристо сивия мистериозен представител на дивото, на фона на звездно небе и нарастваща луна. Цветовата комбинация е елегантно завършена с корпус от бяло злато и графитена кожена каишка. Моделът е произведен само в 8 бройки.
И тъй като по-горе споменахме един от символите на Hermès, не можем да пропуснем да представим Galop d’Hermès – динамичен, сияен, палав, дързък и елегантен. С корона на 6 часа Galop d’Hermès е наличен в разнообразни комбинации от цветове, както и във варианти с диаманти.
IWC Schaffhausen: Да завладееш небето
Без съмнение един от най-впечатляващите щандове (макар в случая употребата на тази дума да е като да наречеш някой небостъргач „къщурка“) е този на IWC Schaffhausen. Надпреварата как всеки бранд ще оформи своя кът, за да превърне представянето на новите си колекции в истинско преживяване, е не по-малка от тази в чисто „часовникарски“ аспект. Тази година от IWC бяха решили да „украсят“ щанда си със… самолет. Истински британски изтребител Spitfire беше позициониран по средата на пространството, а около него посетителите можеха да разгледат моделите на марката, вдъхновени от авиацията.
Акцентите при IWC Schaffhausen тази година бяха три: специални издания Le Petit Prince и Antoine de Saint-Exupéry в колекцията пилотски часовници, нова линия Top Gun отново при пилотските модели, и Spitfire линията, на която ще обърнем специално внимание.
За да отбележат инженерната експертиза на дизайнерите на легендарния британски изтребител, всички часовници от Spitfire колекцията са снабдени с механизми, разработени и произведени изцяло от IWC. Дизайнът е вдъхновен от този на Mark 11 – навигационен часовник, произведен от Schaffhausen за Кралските военновъздушни сили през 1948 г. и носен от много от пилотите, служили по онова време. Два различни подхода са приложени при изграждането на визията – при единия цветовата комбинация, стоманеният корпус, черният циферблат и зелената текстилна каишка напомнят на пилотската кабина на Spitfire, докато бронзовият корпус, масленозеленият циферблат и кафявата кожена каишка при другия придават уникален характер.
С времето бронзът придобива специфична патина, което пък прави всеки отделен часовник неповторим. Самолетът Spitfire е изгравиран на гърба на всеки от часовниците. Колекцията се състои от Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Spitfire (250 бройки), Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition "The Longest Flight" (250 бройки, посветен на проекта за полет около света със самолет Silver Spitfire "Silver Spitfire – The Longest Flight"), Pilot’s Watch UTC Spitfire Edition “MJ271” (271 бройки), Pilot’s Watch Chronograph Spitfire, Pilot’s Watch Automatic Spitfire.
Jaeger-LeCoultre: Изкуство на прецизността
Няма да скрия, че личният ми фаворит от тазгодишното изложение беше представен от основаната в люлката на сложното швейцарско часовникарство през 1833 г.
Jaeger-LeCoultre. Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel е магия, от която просто не откъсваш очи. Часовникът, оборудван с първия многоосов турбийон, пресъздава мелодията от камбанения звън на Уестминстър и притежава вечен календар.
Прецизните турбийони са един от специалитетите на марката, доказали се и на Международния конкурс за измерване на времето с 2 награди за прецизност през 2009 г. Тук силата да създадеш суперточен механизъм върви ръка за ръка с майсторството, необходимо за проектирането на визуално впечатляващи Gyrotourbillon часовници. При този модел турбийонът е намален размер спрямо предишните, като това ограничава и възможността за отклонение.
Уестминстърската мелодия от кулата Биг Бен е позната на всички. Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel пресъздава именно нея, за да отброи четвъртинките, когато минутният репетир е активиран – изключително сложен механизъм, който го нарежда на престижно място сред „пеещите“ часовници. Впечатляващото творение е снабдено с още една компликация – вечен календар, който показва вярната дата, без да е необходимо да правите допълнителна настройка в последните дни на по-кратките месеци. Механизмът е изработен така, че отчита и 29-ия ден на февруари във високосните години.
Изключително произведение, чийто механизъм, повтарям, можеш да наблюдаваш с часове до степен на пълна хипноза.