Вижте и други бижута от SIHH 2019
Bovet - изкусна практичност
Ще познаете Bovet по характерния корпус с наклон на циферблата към 6 часа, създаден по идея на собственика на компанията Паскал Рафи. Всеки часовник на марката е проектиран така, че за притежателя на часовника да е лесно да прочете информацията от дисплея, както и да борави без излишни усложнения с механизма.
Новият модел Récital 21, представен на SIHH 2019, не е изключение. Минутната и часовата стрелка са разположени в центъра, като оставят повече място за вечния календар в периферията. С изключение на датата, която се показва чрез индекс, който се върти около часовете и минутите, денят и месецът се виждат през отвори на 12 и 6 часа, а на 3 часа е разположен индикатор за високосния цикъл. Интересен визуален ефект е връщането на индекса на датата в началото на всеки месец, постигнат чрез специално разработения механизъм.
Истинският „гъдел“ за ценителите на часовникарското изкуство е на гърба на Récital 21, откъдето се виждат патентованият секунден механизъм, както и индикаторът на силовия резерв, чийто максимум е 5 дни – впечатляващо постижение, особено за механизъм с вечен календар. Моделът е наличен в титан и червено злато, а фината изработка на циферблата и отделните елементи показват високото майсторство на специалистите от BOVET 1822.
Cartier - Красотата във всичките ѝ проявления
Cartier набляга на идеята за постоянно преоткриване чрез някои от емблематичните си модели, които продължават да се развиват с всяка нова интерпретация. Марката представи множество изящни нови творения, а ние подбрахме някои от тях, от които трудно откъснахме очи (и ръце).
Santos de Cartier
Да завладее небето, да издигне духа и да пребори силата на гравитацията: дръзкото наследство на авиатора Алберто Сантос-Дюмон, който през 1904 г. поръчва на Луи Картие първия модерен ръчен часовник, се рее над новата колекция Santos de Cartier. Чистият дизайн, квадратен циферблат с умишлено видими болтове и ергономична каишка веднага издават напредничавата природа на този модел. Лишен от излишни украшения и снабден с кожена каишка от алигатор, новият Santos-Dumont остава верен на елегантността на оригиналния модел от 1904 г. Корпусът е от злато, злато и стомана или изцяло от стомана, с римски цифри, видими болтове и корона със син кабошон, а квадратната форма на циферблата напомня на типичната за онова време геометрия, особено популярна в Париж. Новият модел е съвременно отражениe на стила на Алберто Сантос-Дюмон, който винаги е бил безупречно облечен.
Santos de Cartier представя и хронограф в колекцията си, притежаващ един старт/стоп бутон, видим на 9 часа, а reset функцията е интегрирана директно в короната. Един от най-впечатляващите нови модели в колекцията обаче е Santos de Cartier Skeleton Noctambule, чиито мостове са покрити със Super-LumiNova® – специален материал, който на дневна светлина е невидим, но нощем свети, излъчвайки събираната през деня светлина.
Baignoire
Един безспорно култов модел за марката, Baignoire започва историята си през 1912 г., когато Луи Картие взима традиционната кръгла форма и я издължава, докато постигне формата на вана (на френски – „baignoire”), откъдето произлиза и името. През 50-те корпусът бил леко извит, докато днес виждаме трансформация, която намира съвършения баланс между чистия дизайн и елегантните линии с почит към модела от 1958 г.
60-те години носят още един ключов момент в историята на модела Baignoire. Появява се Allongée – уголемен часовник, който се извивал по дължината на дамската китка, комбинирайки шик с елегантност. Тази година моделът се появи в нови версии с инкрустирани скъпоценни камъни по безела или пресъздавайки още по-дръзка визия с „шипове“.
Greubel Forsey - изкуството да изобретяваш
Гледайки отвореното сърце на триизмерната конструкция и супероригиналната геометрия на новия модел Art Piece Edition Historique, забелязваме изкусното съчетание от техничност, авангардна естетика и фино часовникарско изпълнение. Моделът е произведен в лимитирана серия от 33 бройки, 11 от които са от платина. Окото е привлечено от нестандартната конструкция на няколко нива, която дава съвсем нов поглед към часовника.
Естествено, първото, на което се спира, е двойният турбийон, величествено разположен на кралско син фон. „Философски часовник“ – така се определя Art Piece Edition Historique, отдавайки специално място на турбийона и индикатора за силов резерв за сметка на часовете и минутите. Това е своеобразна покана към колекционера да „улови мига“ (carpe diem) и да извлече най-доброто от него. Задната страна на часовника също предлага възхитителна гледка с фината изработка на механизма и гравираните подписи на създателите на марката – Роберт Грубел и Стивън Форсей.
Есенцията на марката е събрана в другия модел, представен по време на SIHH, отново произведен в лимитирана бройка от 33 часовника. Balancier Contemporain успешно изпълнява мисията да балансира между скромния диаметър от 39,6 мм, балансираните форми и безупречно функциониране.