Светът на криптовалутата може да изглежда като езотеричен и динамичен Див Запад, но всъщност вече е навлязъл в живота ни повече, отколкото си даваме сметка.
Миналият август елемент от прочутите „14 малки електрически стола“ (1980) на Анди Уорхол беше предложен на криптовалутен аукцион посредством платформата Maecenas. 31,5% от творбата бяха продадени на общо 100 инвеститори срещу различни видове криптовалута – биткойни, етериум и специалния ART Token на Maecenas.
Andy Warhol, 14 Small Electric Chairs, 1980
Всеки от новите собственици получи дигитален сертификат за притежание на дял от произведението на изкуството. Този търг всъщност беше тест, пускане на бета версия на платформа, която цели да докаже, че базираната на блокчейн технологията токенизация* е едновременно надеждна и ефективна. „Искахме първото произведение на изкуството, което ще продадем по този начин, да бъде от известен автор, чиито творби носят голяма печалба и който е достатъчно разпознаваем и за лаиците в сферата на изкуството“, коментира Марсело Гарсия Касил, основател и изпълнителен директор на Maecenas Fine Art. Разбира се, притежаването на само процент от дадена творба означава, че
няма как да я окачите във всекидневната си,
но това е подход, който инвестиращите в произведения на изкуството практикуват още от началото на новото хилядолетие, когато арт фондовете бяха много популярни.
Купувачите са основно от Азия и Европа и са смес от опитни инвеститори, крипто ентусиасти и ценители на изкуството. Всеки от тях е проверен стриктно, така че да се избегне прането на пари.
Вижте също: Изкуство и технология: брак по любов
Касил с Dadiani Syndicate не е единственият крипто смелчага, който се опитва да премахне стигмата от криптовалутата и да въведе по-регулиран подход. През 2017 г. Елизабет Уайт създава базираната в САЩ фирма The White Company. За по-малко от година компанията успява да надхвърли 100 млн. долара в продажби в криптовалута – основно екзотични пътувания, съвременно изкуство и супер автомобили. Тя продава вероятно първото в света произведение на изкуството срещу биткойни: картина на Марк Флъд, озаглавена Select A Victim (12,3 биткойна).
Следващата творба, която Maecenas планира да токенизира, е
картина на Пикасо.
Това ще се случи в партньорство с Ethershift и експерта по компютърна сигурност Джон Макафи, създател на антивирусната програма, носеща неговото име.
Стойността на криптовалутата варира драстично, до 1300%, което означава, че генерираната печалба може да се стопи буквално за минути, но въпреки това търсенето продължава да расте. Основният интерес е от Азия, която се превръща в наистина значителен пазар.
Стойността на криптовалутата варира драстично, до 1300%, което означава, че
генерираната печалба може да се стопи буквално за минути,
но въпреки това търсенето продължава да расте. Основният интерес е от Азия, която се превръща в наистина значителен пазар.
* токенизация - технология, която защитава потребителските данни, като заменя информацията за всички чувствителни данни, които може да бъдат открити върху картовата пластика, с поредица от числа – токени, които могат да бъдат използвани за осъществяване на трансакция.
Още иновации: Made in Bulgaria