Nolla, или Zero Cabin, както още го наричат, е лятно бунгало, което влезе във фокуса на вниманието ни още през 2018 г. с желанието на създателите му да привлекат погледа на публиката върху устойчивия начин на пътуване и почивка. Идеята за него тръгва от Робин Фалк, а с проектирането и изграждането му се заема компанията Neste.
Photo credit: TBWA Communications
Nolla е проектирана така, че да оставя възможно най-малък екологичен отпечатък. Прототипът на триъгълното бунгало е построен на идиличния финландски остров Вилисаари, а с разработването му Neste искат да докажат, че модерните първокласни изживявания не трябва непременно да вредят на природата. Енергийното обезпечаване на Nolla е от изцяло възобновяеми източници - електричеството се генерира от соларни панели, печката, която може да се използва и за готвене, и за отопление, ползва изцяло Neste MY Renewable Diesel™ - гориво, произвеждано от 100% отпадъчни продукти, което отделя с 90% по-малко вредни емисии в сравнение със стандартния дизелов еквивалент.
Photo credit: TBWA Communications
„Проектът беше повече от успешен. Той ни помогна да привлечем вниманието върху устойчивия начин на живот и алтернативните места за почивка. Идеята ни беше философията на Nolla да стигне до всички точки на света и затова решихме да организираме конкурс, който ще позволи на 12 души да построят свои собствени Nolla бунгала. Смятаме, че споделянето на плановете, проектите и скиците, е начинът, по който този дизайн може да стигне до повече хора“, обяснява Сирпа Туоми, маркетинг директор в Neste.
Photo credit: TBWA Communications
За целта на конкурса от участниците се изисква единствено да публикуват в Instagram профила на Neste снимка на пейзажа, на който искат да се наслаждават през уникалния триъгълен прозорец на Nolla, като кадърът трябва да бъде придружен от хаштаг #mynolla и кратко описание за какво биха използвали кабината.
Логично, наградата за победителите е цялата документация, свързана с построяването на бунгалото. Осигуряването на материалите и процеса на строителство е ангажимент на бъдещите им собственици. Самото изграждане отнема между 2 и 7 дни.
Идеята на този конкурс е да докаже, че Nolla може да бъде построена навсякъде, с местни ресурси, които ще й позволят да се впише по най-добрия начин в локалната среда.
Вижте още: