Търсите си оправдание да си купите билет до Париж през новата година? Или може би очарователната столица на Белгия – Брюксел - със своите наброяващи почти 90 музея винаги е присъствала в новогодишните ви резолюции, но така и не сте се решавали да я посетите? А знаете ли, че Биг Бен и Бъкингамският дворец далеч не изчерпват забележителностите, заради които си заслужава да хванете тричасовия полет до някое от лондонските летища? Добрите новини са, че 2018-та ви предлага стотици причини да стегнете багажа, стига да сте почитатели на света на изкуството и културните изложения. Ето и някои от тях.
Кога? 24.01 – 21.05
Къде? ADAM, Брюксел
Съветският съюз е тема, будеща диаметрално противоположни реакции в хората, но именно тази постоянна противоречивост я поддържа толкова интересна за творци и куратори. Почти митологичният живот в бившия СССР ще бъде реконструиран тази година в Брюксел, където в колаборация с Московския музей за дизайн ще се проведе изложба с името „Червеното богатство”. Предметите, изложени в амбициозния проект, са групирани спрямо функцията, която са намирали в един или друг аспект от всекидневието на страните от бившия социалистически лагер: спорт, индустрия, покъщнина, изкуство и много други.
Кога? 24.02 – 29.07
Къде? Университетски музей на съвременното изкуство, Мексико.
„Въстания” е името на изложбата на небезизвестния проф. Жорж Диди-Юберман. Както подсказва самото наименование, тематичната насоченост на събитието е посветена на бунтуващия се човешки дух. Френският историк и теоретик на изкуството е успял да пресъздаде неговите исторически проявления чрез картини, снимки, принтове, трактати, постери и видео материали, запазвайки все пак неговата релевантност в контекста на съвременния политически климат.
Кога? 07.03 – 08.07
Къде? Музей на декоративните изкуства, Париж.
„Аз не нося бижута, аз нося изкуство”. Цитираните думи принадлежат на кураторката Диан Венет, която през последните 30 години е успяла да събере колекция от 230 ювелирни изделия. Заедно с колеги по страст, Венет организира тази пролет изложба, където посетителите на Париж ще имат възможност да се насладят на отпечатъка, който творци от ранга на Пабло Пикасо и Салвадор Дали са оставили върху дизайна на часовници, брошки и пръстени.
Кога? 24.04 – 22.07
Къде? Музей на изкуството „Метрополитън“, Ню Йорк.
Колекция от над 100 картини на латиноамерикански творци от периода 1700-1790 ще гостува за няколко месеца в Ню Йорк. Поставени редом до европейски произведения на изкуството, събитието поставя акцент върху исторически значими теми като колониализма, международния обмен и тяхното отражение върху артистичното и стилистично развитие на поколения мексикански художници.
Кога? 28.05 – 21.10
Къде? Националната портретна галерия, Лондон.
Както често бива описвана, Националната портретна галерия е мястото, където можете да разберете кой кой е и какво място заема в историята: известни личности и кралски особи. Не е случайно тогава, че тази година галерията ще приюти изложба, посветена не на кой да е друг, а на самия Крал на попа. Събитието бележи 60-годишнината от раждането на Майкъл Джексън и ще представи разнообразие от творби, посветени на певеца и неговата музика. Сред творбите ще има такива на Анди Уорхол, Грейсън Пери и Кеинде Уайли.
Кога? 29.06 – 26.09
Къде? Държавен музей, Амстердам
Ако сте се чудили някога кой е най-причудливият принос на жителите не северните европейски ширини към интериорното изкуство, то ще имате възможност да наваксате това лято в Амстердам. Т.нар. „аурикуларен стил” се заражда през 17-ти век, когато двамата братя Паулус и Адам ван Вианен биват вдъхновени от лекциите по анатомия, които посещават в Прага. Приложени върху облегалките на столовете, рамките, шкафовете и други повърхности, необичайните, извити мотиви, състоящи се от кости, мембрани и хрущяли, биват подредени в арабески, най-вече под формата на човешко ухо (което е и причината за наименованието на стила).